Usunięcie wpisu z Raportu BIK

Czy można wyczyścić negatywną historię kredytową?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie: BIK) jest instytucją, która przechowuje i przetwarza dane dotyczące zobowiązań wynikających m. in. z kredytów, pożyczek oraz kart kredytowych. Informacje te są następnie udostępniane przez banki, instytucje finansowej oraz pożyczkowe czy firmom ubezpieczeniowym, co pomaga im w ocenie ryzyka związanego z udzieleniem m. in. kredytu i pożyczki. W przypadku gdy w raporcie BIK danej osoby widnieje wiele niespłaconych zobowiązań, może jej nie zostać udzielona pożyczka bądź kredyt. W takim przypadku powstaje pytanie, czy można usunąć wpisy z BIK – u?

Czytaj dalej

Nieopłacona faktura

Jak dochodzić należności wobec nieuczciwego kontrahenta?

W trakcie prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą natrafić na swojej drodze nieuczciwego kontrahenta. Najczęstszym przypadkiem jest sytuacja, w której to mimo wykonania umowy przez jedną ze stron, druga nie opłaca faktury. Telefony, maile oraz inne próby kontaktu nie dają żadnego rezultatu, a przedsiębiorca zmuszony jest dochodzić swojej należności w postępowaniu sądowym, a następnie egzekucyjnym. Niemniej jednak dochodzenie należności z tytułu nieopłaconej faktury nie zawsze jest prostym zadaniem.

Czytaj dalej

Kurator spółki z ograniczoną odpowiedzialności

W jakich sytuacjach należy powołać kuratora osoby prawnej?

Konstrukcja osoby prawnej (w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) powoduje, że w przypadku braków w składzie jej organów (w szczególności zarządu), nie może być ona reprezentowana i nie może prowadzić swoich spraw. W takich sytuacjach Kodeks cywilny przewiduje, wymóg ustanowienia kuratora dla osoby prawnej przez sąd rejestrowy. W takim przypadku nasuwa się pytanie jakie uprawnienia przysługują kuratorowi i na jak jaki czas może on zostać ustanowiony?

Czytaj dalej

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom

Jakie konsekwencja prawne grożą pracodawcy?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany terminowi i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie. A zatem jest to ustawowy obowiązek pracodawcy, którego uchybienie może narażać go na liczne, negatywne konsekwencje, nie tylko w zakresie konieczności wypłaty odsetek od wynagrodzenia. A zatem jakie konsekwencje prawne przewidziane są w przypadku braku wypłaty wynagrodzenia, bądź jego nieterminowej wypłaty przez pracodawcę?

Czytaj dalej

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

W jaki sposób uregulować kontakty z dzieckiem?

W przypadku gdy małżeństwo bądź para mają dziecko, powstaje konieczność uregulowania kontaktów z dzieckiem rodzica, który nie zamieszkuje z nim. Niejednokrotnie w tym zakresie dochodzi do sporów i w ostateczności koniecznym jest ustalenie kontaktów z dzieckiem w postępowaniu sądowym. Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, a w szczególności warto  odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób można uregulować kontakt z dzieckiem?

Czytaj dalej

Testament własnoręczny

Wymogi formalne

W świetle regulacji Kodeksu cywilnego dopuszczalne jest sporządzenie testamentu w formie testamentu zwykłego lub szczególnego. Testamenty zwykłe mogą zostać sporządzone niezależnie od okoliczności, przez osobę mającą zdolność testowania. Natomiast testamenty szczególne mogą zostać sporządzone tylko w wypadku wystąpienia szczególnych okoliczności, normowanych przez przepisy prawa. Jeśli chodzi o testamenty zwykłe, regulacje prawne wyróżniają się 3 formy: własnoręczny (zwany również holograficznym), notarialny i urzędu, natomiast testamenty szczególne mogą być sporządzone w formie testamentu ustnego, podróżnego lub wojskowego. Najprostszą i najbardziej rozpowszechnioną formą testamentu jest testament własnoręczny. Niemniej jednak aby był on ważny należy spełnić ustawowe wymogi co do jego treści.

Czytaj dalej

Zadatek a zaliczka

Jaka jest różnica?

Zadatek jest instytucją bardzo rozpowszechnioną co wynika z jej prostoty konstrukcyjnej. Dzięki niemu zminimalizowane jest ryzyko podejmowane przez strony danego stosunku prawnego. Wedle Kodeksu cywilnego zadatek ma to znaczenie, iż dany przy zawarciu umowy, w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować,  a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W praktyce jednak bardzo często pojawia się pytanie czy kwota uiszczona przez jedną stronę umowy na pewno stanowi zadatek czy też zaliczkę, która jest zupełnie inną konstrukcją prawną oraz pełni odmienne funkcje niż zadatek. W praktyce te dwie instytucje są ze sobą bardzo często mylone.

Czytaj dalej

Przejście zakładu pracy

Uprawnienia pracownika

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę powoduje  wystąpienie wiele skutków prawnych na gruncie prawa pracy. Przede wszystkim podmiot nabywający zakład pracy wstępuje w stosunki pracy z osobami zatrudnionymi w przejmowanym zakładzie pracy. Skutek ten następuje z mocy prawa. W związku z tym powstaje szereg zagadnień związanych z uprawnieniami pracowników oraz obowiązków pracodawcy.

Czytaj dalej

Statut organizacji pożytku publicznego cz. III

Jakie wymogi ustawowe należy spełnić aby uzyskać status pożytku publicznego?

W dwóch poprzednich artykułach opisałem uprawnienia i obowiązki organizacji pożytku publicznego na tle przepisów ustawowych. Niemniej jednak aby uzyskać status pożytku publicznego, a co za tym idzie uprawnienia i obowiązki związane z tym statusem, należy spełnić szereg ustawowych wymogów. Dopiero po ich spełnieniu organizacja pozarządowa może złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego, celem uzyskania statusu pożytku publicznego. Są to nie tylko czysto formalne kwestie, ale również merytoryczne związane bezpośrednio z rodzajem dotychczasowej działalności danej organizacji.

Czytaj dalej

Statut organizacji pożytku publicznego cz. II

Uprawnienia

W poprzednim artykule opisałem jakie obowiązki, na tle ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ciążą na organizacjach posiadających statut pożytku publicznego. W niniejszym artykule zaś poruszę temat uprawnień jakie przysługują takim organizacjom. Warto zauważyć, że to właśnie dla nich organizację pozarządowe (a więc stowarzyszenia i fundację) starają się uzyskać status pożytku publicznego, w szczególności ze względu możliwość uzyskania przez nie zwolnień podatkowych oraz środków finansowych z podatku fizycznego od osób fizycznych.

Czytaj dalej