Zakaz dyskryminacji w wynagrodzeniu

Zróżnicowanie wynagrodzenia a przepisy prawa pracy

Na gruncie Kodeksu pracy pod pojęciem równego traktowania w zakresie wynagradzania rozumie się jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna (np. samochody służbowe czy telefony komórkowe wykorzystywane również do celów prywatnych). A zatem jeśli znamy już ustawową definicję pojęcia niedyskryminowania w wynagrodzeniu, to powstaje pytanie kiedy istnieje możliwość zróżnicowania wynagrodzenia?

Czytaj dalej

Czy można nabyć skradzioną rzecz?

Nabycie ruchomości od nieuprawnionego

Zastanówmy się nad następującą sytuacją. Adam Kowalski kupuje samochód od Kamila Nowaka, który prowadzi komis samochodowy. Jednakże po 4 lata użytkowania samochodu przez Adama Kowalskiego, zostaje on zabezpieczony przez policję z uwagi na to, że w trakcie śledztwa okazało się, że samochód zbyty przez Kamila Kowalskiego w rzeczywistości został skradziony. W trakcie postępowania przygotowawczego został również ustalony poszkodowany, któremu ów samochód został skradziony, a tj. Zenon Sikora. Czy w takim przypadku Adam Kowalski nadal jest właścicielem samochodu, czy powinien zostać zwrócony Zenonowi Sikorze?

Czytaj dalej

Sprzeciw do biura informacji gospodarczych

Kiedy dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw?

Wpis do jednego z biur informacji gospodarczych (takich jak m. in. BIG InfoMonitor czy Krajowego Rejestru Długów) wskutek powstania zadłużenia może być poważną przeszkodą dla każdego w załatwianiu spraw gospodarczych oraz finansowych. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek może być to utrudnieniem w pozyskiwaniu kontrahentów i finansowania z zewnątrz, natomiast dla pozostałych osób w pozyskiwaniu kredytów oraz pożyczek. Co jednak w przypadku gdy dana osoba nie zgadza się z wpisem m. in. z uwagi na podanie nieprawidłowych informacji? Czy w takim przypadku osoba, której informacje są przetwarzane w danym biurze informacji gospodarczych pozostaje bez żadnych środków obronnych?

Czytaj dalej

Prokura a pełnomocnictwo

Podstawowe różnice

Zapewne każdy z nas wie czym jest pełnomocnictwo. Jednakże nie każdy wie czym jest prokura. W istocie jest to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które jest udzielane przez przedsiębiorcę (osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) i dotyczy wyłącznie spraw związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Mimo że prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa to jednak na wielu płaszczyznach zachodzą różnicę między nią, a „typowym” pełnomocnictwie, o czym poniżej.

Czytaj dalej

Przedawnienie faktur sprzedaży towarów lub usług

Jak odzyskać pieniądze?

Większość przedsiębiorców spotyka się z sytuacjami nieterminowej zapłaty kwot wynikających z faktur. Problem ten jest w obrocie bardzo częsty, a przedsiębiorcy powinni być bardzo ostrożni w takich sytuacjach, aby skutecznie dochodzić swoich należności, w szczególności z uwagi na dość krótkie terminy przedawnienia. Te bowiem mogą znacznie utrudniać dochodzenia należności, w szczególności na drodze postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego.

Czytaj dalej

Kto odpowiada za zobowiązania spółki jawnej po jej likwidacji?

Czy roszczenie wobec spółki jawnej po jej likwidacji wygasa?

Wiele osobom, będących wspólnikami spółki jawnej wydaje się, że jej rozwiązanie spowoduje uniknięcie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Czy jednak taki pogląd jest zasadny? Otóż wspólnicy spółki jawnej powinni mieć świadomość, iż jej rozwiązanie co do zasady nie spowoduje uniknięcie  odpowiedzialności za jej zadłużenie. Przepisy Kodeksu spółek handlowych i postępowania cywilnego bowiem zabezpieczają interesy wierzycieli, nawet po wykreśleniu spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego, o czym poniżej.

Czytaj dalej

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia

Czy jest możliwe?

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia brzmi abstrakcyjne. Ale czy w rzeczywistości taka sytuacja jest niemożliwa? W obliczu, obecnie dynamicznego rynku pracy taka sytuacja nie wydaje się nie możliwa. Wydaje się że taka sytuacja może się zdarzyć gdy dniem rozpoczęcia pracy jest inny dzień aniżeli ten, który jest dniem podpisania umowy o pracę. Jak zaś przestawia się taka sytuacja z punktu prawnego?

Czytaj dalej

Czy na alimenty muszę czekać do zakończenia postępowania?

Postanowienie zabezpieczające

Jak dobrze wiadomo postępowania przed sądami powszechnymi są długotrwałe, w szczególności te z zakresu prawa rodzinnego, jak sprawy o alimenty czy rozwód. Z tego względu wiele osób zastanawia się czy istnieją prawne rozwiązania umożliwiające przyznanie dziecku alimentów na czas postępowania sądowego. Rozwiązaniem tego problemu jest wydanie przez sąd postanowienia zabezpieczającego. Dzięki tej instytucji prawa procesowego, na czas trwania procesu zostaje zabezpieczony przede wszystkim interes i dobro dziecka.

Czytaj dalej

Rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji cz. II

Przebieg postępowania o rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji

W poprzednim artykule poruszyłem kwestię przesłanek ustawowych umożliwiających rozwiązanie bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Postępowanie to jak wskazałem w poprzednim artykule wszczynane jest obligatoryjnie i każdorazowo z urzędu w przypadku wystąpienia choć jednej z pięciu przesłanek ustawowych. Jak natomiast wygląda przebieg postępowania o rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji?

Czytaj dalej

Rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji cz. I

Przesłanki rozwiązania spółki z o. o. bez likwidacji

Obecna informatyzacja, w tym również w obrocie prawnym, prowadzi do ułatwienia życia w wielu aspektach społecznych oraz gospodarczych. Takim rozwiązaniem było również wprowadzenie Portalu Rejestrów Sądowych, który umożliwia szybkie, przystępne oraz tanie założenie spółki prawa handlowego. Inaczej jest jednak w przypadku rozwiązania spółki. Co do zasady, aby wykreślić dany podmiot z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS), koniecznym jest przejście pełnej procedury likwidacyjnej spółki. Niemniej jednak polski ustawodawca w ustawie o KRS przewidział wyjątek od tej zasady, przy spełnieniu przesłanek ustawowych, o czym poniżej.

Czytaj dalej