Rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji cz. II

Przebieg postępowania o rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji

W poprzednim artykule poruszyłem kwestię przesłanek ustawowych umożliwiających rozwiązanie bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Postępowanie to jak wskazałem w poprzednim artykule wszczynane jest obligatoryjnie i każdorazowo z urzędu w przypadku wystąpienia choć jednej z pięciu przesłanek ustawowych. Jak natomiast wygląda przebieg postępowania o rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji?

Czytaj dalej

Rozwiązanie spółki z o. o. bez likwidacji cz. I

Przesłanki rozwiązania spółki z o. o. bez likwidacji

Obecna informatyzacja, w tym również w obrocie prawnym, prowadzi do ułatwienia życia w wielu aspektach społecznych oraz gospodarczych. Takim rozwiązaniem było również wprowadzenie Portalu Rejestrów Sądowych, który umożliwia szybkie, przystępne oraz tanie założenie spółki prawa handlowego. Inaczej jest jednak w przypadku rozwiązania spółki. Co do zasady, aby wykreślić dany podmiot z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: KRS), koniecznym jest przejście pełnej procedury likwidacyjnej spółki. Niemniej jednak polski ustawodawca w ustawie o KRS przewidział wyjątek od tej zasady, przy spełnieniu przesłanek ustawowych, o czym poniżej.

Czytaj dalej

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Jak złożyć prawidłowo pozew w sądzie

Użyty w Kodeksie pracy zwrot odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę oznacza w istocie możliwość wytoczenie powództwa przez pracownika przeciwko pracodawcy. Odwołanie umożliwia pracownikowi wzruszenie skutków prawnych wadliwego wypowiedzenia np. wypowiedzenia, które narusza przepisy prawa pracy bądź wypowiedzenia umowy o pracę bez uzasadnionych podstaw. Przed złożeniem pozwu jednak, pracownik powinien wiedzieć w jakim terminie oraz zachowanie jakich kwestii formalnych spowoduje skuteczne złożenie odwołania do sądu pracy.

Czytaj dalej

Uznanie długu

Czym skutkuje?

Uznanie długu jest to zachowanie dłużnika, w którym to w przyznaje się do swojego zobowiązania. Ma ono szczególne znaczenie z punktu widzenia przedawnienia roszczenia. W mojej pracy bowiem spotykam się z przypadkami, w których to uznanie długu niweczyło przedawnienie zobowiązania oraz utrudniało prowadzenia sporu sądowego przeciwko wierzycielowi. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę czym dokładnie jest uznanie roszczenia i jakie zachowania mogą zostać przyjęte jako uznanie długu.

Czytaj dalej

Czy mogę sprzedać samochód, którego współwłaścicielem jestem wraz z moim dzieckiem?

Dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu

Przyjmijmy następujący stan faktyczny. W wyniku śmierci Adama Kowalskiego jego żona oraz 4 letni syn nabyli spadek, w tym wchodzący do masy spadkowej samochód. Żona Adama Kowalskiego następnie chciałaby sprzedać samochód, który w istocie jest własnością zarówno jej jak i dziecka. Czy może swobodnie sprzedać samochód zarówno w imieniu własnym jak i jej dziecka? Niestety nie, przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują wprost iż taką czynność należy zakwalifikować jako czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, przez co dla ważności jej dokonania koniecznym będzie zgoda sądu opiekuńczego. Jak ją natomiast uzyskać? O tym poniżej.

Czytaj dalej

Statut fundacji nie przewiduje możliwości prowadzenia działalności gospodarczej?

Co zrobić?

Zgodnie z stawą o fundacja, fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów, jeżeli taka możliwość została przewidziana w statucie i na jej prowadzenie przeznaczono środki majątkowe o wartości nie mniejszej niż 1000 zł. Co zatem jeśli statut fundacji nie przewiduje możliwości prowadzenia działalności gospodarczej? Otóż fundacja będzie zmuszona do zmiany statutu.

Czytaj dalej

Zawarcie umowy przez spółkę z o. o. z członkiem zarządu

Czy jest możliwe?

Przedstawmy następujący stan faktyczny. Członek zarządu spółki z o. o. chciałby kupić samochód, który jest własnością spółki. Czy w takim przypadku członek zarządu ma się podpisać po umową za siebie i za spółkę? Otóż nie. Kodeks spółek handlowych przewiduje, że to zarząd reprezentuje spółkę, niemniej jednak od tej zasady są wyjątki. Podany wyżej stan faktyczny jest właśnie takim wyjątkiem, bowiem taka sytuacja doprowadzało by do tego, że po obu stronach umowy występowałaby ta sama osoba, co w istocie stanowiłoby konflikt interesu. A zatem jak powinna być reprezentacja spółka z o. o. w przypadku umowy z członkiem zarządu aby umowa była ważna i skuteczna?

Czytaj dalej

Przedwstępna umowa o pracę

Podstawowe informacje

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości zawarcia przedwstępnej umowy o pracę. Niemniej jednak istnieje możliwość zawarcia takiej umowy na zasadzie swobody umów uregulowanej przez Kodeks cywilny. Zatem taka umowa nie będzie miała charakteru umowy o pracę, a będzie umową cywilnoprawną. Przedwstępna umowa o pracę zawierana jest pomiędzy przyszłymi stronami stosunku pracy, gdy z reguły zawarcie umowy o pracę w danym etapie nie jest możliwe (np. gdy pracownik dopiero zamierza poprzednia rozwiązać umowę o pracę). Taka umowa pozwala zabezpieczyć zarówno interesy pracownika jak i pracodawcy. Strony przedwstępnej umowy o pracę zaś, aby uniknąć wszelkich wątpliwości, powinny ustalić jej minimalną treść zgodnie z przepisami prawa oraz zabezpieczyć się w przypadku uchylenia się przez jedną ze Stron od zawarcia umowy przyrzeczonej.

Czytaj dalej

Otrzymałeś pismo od wierzyciela u którego nie zaciągałeś zobowiązania?

Co w takim przypadku zrobić?

W codziennej praktyce coraz częściej spotykam się z przypadkami, w których to Klienci dostają wezwania do zapłaty od firm windykacyjnych, u których nie zaciągali zobowiązań. Co więcej z treści tych pism nie wynika z czego wynika zobowiązanie, czy w związku z zadłużeniem został wydany tytuł wykonawczy przez sąd i czy przeciwko takiej osobie toczyło się postępowanie egzekucyjne. Bardzo często takie osoby nie wiedzą co w takie sytuacji zrobić. Przede wszystkim nie wiedzą jak ustalić informacje dotyczące zadłużenia, bowiem może mieć to wpływ na skuteczne „walkę” z aktualnym wierzycielem.

Czytaj dalej

Rezygnacja z funkcji członka zarządu Sp. z o. o.

W jakiej formie należy złożyć rezygnacją z funkcji członka zarządu Sp. z o. o.?

Zarząd jest organem, który prowadzi sprawy spółki z o. o. i ją reprezentuję. Przepisy Kodeksu spółek handlowych wskazują, że zarząd może mieć formę zarówno kolegialną jak i jednoosobową. Co więcej członkami zarządu nie muszą być wyłącznie wspólnicy spółki, ale również osoby spoza ich grona. W kontekście członków zarządu istotne jest to, że ponoszą oni odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, w przypadku gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna (chyba że członkowie zarządu wykażą wystąpienie przesłanek wyłączających ich odpowiedzialność, które zostały szczegółowo wskazane w Kodeksie spółek handlowych). A zatem w istocie rola członków zarządu jest niezmiernie istotna, albowiem poza zadaniami wynikającymi z ustawy, ponoszą oni subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania. Dlatego też niezmiernie ważnym jest aby w przypadku rezygnacji z funkcji członka zarządu spółki z o. o. zrobić to skutecznie, albowiem w przyszłości mogą spotkać taką osobę negatywne konsekwencje wiążące się z odpowiedzialność za jej zobowiązania.

Czytaj dalej