Stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółek kapitałowych

Czy jest możliwe?

W toku działalności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej może zdarzyć się sytuacja, że walne zgromadzenie uchwali uchwałę która będzie sprzeczna z ustawą. Co w takim przypadku? Otóż w takiej sytuacji istnieje możliwość złożenia do sądu powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały, które jest jednym z rodzajów powództwa o ustalenie. Kto jednak może złożyć takie powództwo? Jaki jest termin do wniesienia powództwa? Jakie muszą zostać spełnione przesłanki, aby możliwym było żądanie stwierdzenie nieważności uchwały? W niniejszym artykule odpowiem na te pytania.

Czytaj dalej

Postępowanie nakazowe

Sposób na szybsze odzyskanie należności przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą się liczyć z faktem, że mogą spotkać nieuczciwego kontrahenta, który nie rozliczy się finansowo z wykonanej usługi. Z tego względu powstaje zaległość w zapłacie, którą jako przedsiębiorcy (z uwagi na płynność finansową) chcemy jak najszybciej odzyskać. Swoje pieniądze możemy otrzymać w szybki sposób dzięki postępowaniu nakazowym. Dlatego też warto wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Czytaj dalej

Kiedy umowa zlecenia może zostać uznana za umowę o pracę?

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Przyjmijmy następujący stan faktyczny Grzegorz M. zawarł z spółką X sp. z o. o. umowę zlecenia. Prezes spółki zobowiązał Grzegorza M. do pracy w określonym miejscu, czasie, wykonywania jej osobiście oraz wydawał mu polecenia co do sposobu wykonywania pracy. Czy w takim przypadku można przyjąć, że w rzeczywistości Grzegorza M. łączy stosunek pracy, nie cywilnoprawny? Czy Grzegorz M. może w takiej sytuacji coś zrobić?

Czytaj dalej

Statut fundacji

Jak go zmienić?

Fundacja opiera swoją aktywność i działanie na statucie przygotowanym przed jej rejestracją. W nim opisane są między innymi zasady i cel działania fundacji czy struktury władzy oraz podział obowiązków i kompetencji. Niemniej jednak często w toku działania fundacji okazuje się, że statut fundacji jest mało praktyczny i utrudnia jej funkcjonowanie m.in. poprzez strukturę władz. Po kilku latach okazuje się, że niemal cały statut powinien zostać zmieniony. Aby jednak dokonać zmiany statutu, koniecznym jest dochowanie wszelkich formalności ustawowych.

Czytaj dalej

Czy istnieje możliwość podwyższenia lub zmniejszenia alimentów?

Podstawowe informacje

Orzeczenie Sądu lub umowa dotycząca alimentów są stwierdzeniem i skonkretyzowaniem obowiązku alimentacyjnego. Z czasem może się jednak zdarzyć, że okoliczności leżące u podstaw orzeczenia sądowego lub umowy uległy znacznej zmianie, przez co uzasadnionym jest wydanie przez sąd stosownego orzeczenia lub zawarcia nowej umowy. Wówczas możliwe jest zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie dotychczasowego świadczenia, a nawet stwierdzenie wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego. Co do zasady osoba uprawniona do alimentów będzie żądać podwyższenia alimentów, natomiast zobowiązany obniżenia bądź stwierdzenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Czytaj dalej

Co zrobić gdy minął termin na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę?

Instytucja przywrócenia terminu

Przyjmijmy następujący stan faktyczny. Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, wskazując jako przyczynę wypowiedzenia, likwidację dotychczasowego stanowiska pracy. Po 3 miesiącach (a więc po upływie terminu na złożenie odwołania od wypowiedzenia) pracownik uzyskał informację, iż stanowisko pracy nadal istnieje, a rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy było zbyt wysokie wynagrodzenie pracownika. Ze względu na powzięte informację, pracownik zdecydował się odwołać się od wypowiedzenia, żądając odszkodowania. Czy jednak w takim stanie faktycznym, wobec upływu terminu na odwołanie, istnieje możliwość żądania odszkodowania?

Czytaj dalej

Bankowy Tytuł Egzekucyjny a bieg przedawnienia

Czy BTE przerywa bieg przedawnienia?

Jeszcze niedawno bankowy tytuł egzekucyjny (dalej: BTE) był środkiem, który zabezpieczał wierzytelności należące wyłącznie do banku. Co do zasady, kredytobiorca zawierając z bankiem umowę, składał jednocześnie oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, w razie gdyby kredyt nie był spłacany. Dzięki temu, bank mógł wypowiedzieć umowę, wystawić BTE, a następnie wystąpić do Sądu o nadanie BTE klauzuli wykonalności, bez konieczności wystąpienia z powództwem przeciwko dłużnikowi. W 2015 r., Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy pozwalające bankom na wystawianie BTE uznając je za niekonstytucyjne. Niemniej jednak, w obrocie prawnym zarówno banki jak i podmioty, które nabyły wierzytelności (będącr co do zasady firmami windykacyjnym), powołują się na BTE, w szczególności w zakresie przerwania biegu przedawnienia. Czy jednak słusznie?

Czytaj dalej

Czy fundacja może prowadzić działalność gospodarczą?

Podstawowe informacje

Art. 5 ust. 5 ustawy o fundacjach wskazuje, iż: „Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów”.  Zatem prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację jest powiązane z jej celem statutowym (celem społecznie użytecznym). Działalność gospodarcza nie może dominować na działalnością statutową, a być działalnością pomocniczą, służąca do uzyskania środków na realizacje celów statutowych fundacji. Z tego względu, osoby zainteresowane założeniem fundacji powinny szczegółowo przeanalizować regulacje dotyczące działalności gospodarczej fundacji.

Czytaj dalej

Kara umowna

Najważniejsze informacje

Kara umowna jest jednym z najpopularniejszych, dodatkowych zastrzeżeń umownych. Występuje w szczególności w tzw. obrocie profesjonalnym, w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zatem kara umowna występuje wtedy gdy wystąpią okoliczności powodujące niebezpieczeństwo niewykonania umowy. Niniejszy artykuł omówi zarówno funkcje kary umownej jak i jej konstrukcje.

Czytaj dalej

Roszczenie pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika

Terminy przedawnienia

Art. 291 § 2 Kodeksu pracy reguluje zasady dotyczące terminu przedawnienia roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Wedle wyżej wskazanego przepisu roszczenia to przedawnia się z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Wydaje się zatem, że Kodeks pracy reguluje jasne zasady w tym zakresie. Niemniej jednak, praktyka i doktryna wypracowała wyjątki od powyższej zasady.

Czytaj dalej