Świadczenie rehabilitacyjne
W ostatnim z artykułów omawiających problematykę świadczeń przysługujących w przypadku niezdolności do pracy, zostanie omówione świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to przysługuje osobom ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które przekroczyły okres na pobieranie zasiłku chorobowego, a wciąż są niezdolne do pracy. Warunkiem ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest rokowanie, iż leczenie umożliwi na powrót do pracy oraz odzyskanie zdolności do wykonywania pracy. Świadczenie to wypłacane jest z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownikowi niezdolnemu do pracy, w pierwszej kolejności przysługuje wynagrodzenie chorobowe , które w zależności od wieku osoby niezdolnej do pracy wypłacane jest przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 33 lub 14 dni. Po upływie tego okresu pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy, który wypłacany jest z ZUS – u na okres 182 dni, a w przypadku gruźlicy lub czasu ciąży na okres 270 dni. Po przekroczeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjnie, po spełnieniu warunków wskazanych we wstępie.
Osoba po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, będzie musiała wystąpić do z wnioskiem do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznego. Lekarz orzecznika ZUS – u będzie musiał orzec o zaistnieniu okoliczności, które uprawniają pracownika do pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku gdy lekarz wyda negatywne orzeczenie, osobie ubiegającej się o świadczenie rehabilitacyjne przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS – u Sprzeciw można wnieść zarówno pisemnie jak i ustnie do protokołu.
W przypadku, gdy ZUS wyda ostatecznie decyzją odmowną, ubezpieczonemu będzie przysługiwało odwołanie od tej decyzji. Odwołanie wnosi się do Sądu za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
Komu świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje ?
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wskazuje, iż świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobom uprawnionym do:
- Emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
- Zasiłku dla bezrobotnych.
- Zasiłku przedemerytalnego.
- Świadczenia przedemerytalnego.
- Rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
- Nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
- Do urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
Normy prawne uzależniają wysokość świadczenia rehabilitacyjnego od zaistnienia określonych okoliczności. W związku z tym świadczenie rehabilitacyjne wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy.
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowe jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
Normy prawne wskazują, iż podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji według wskaźnika obowiązujące w kwartale, w którym to przypada pierwszy dzień świadczenia.