Kiedy dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw?
Wpis do jednego z biur informacji gospodarczych (takich jak m. in. BIG InfoMonitor czy Krajowego Rejestru Długów) wskutek powstania zadłużenia może być poważną przeszkodą dla każdego w załatwianiu spraw gospodarczych oraz finansowych. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek może być to utrudnieniem w pozyskiwaniu kontrahentów i finansowania z zewnątrz, natomiast dla pozostałych osób w pozyskiwaniu kredytów oraz pożyczek. Co jednak w przypadku gdy dana osoba nie zgadza się z wpisem m. in. z uwagi na podanie nieprawidłowych informacji? Czy w takim przypadku osoba, której informacje są przetwarzane w danym biurze informacji gospodarczych pozostaje bez żadnych środków obronnych?
Sprzeciw – warunki formalne
Otóż w przypadku gdy dłużnik nie zgadza się z przetwarzaniem informacji dotyczących jego zadłużenia może wnieść do sprzeciw do biura. Sprzeciw może dotyczyć nieaktualności, nieprawdziwości, niekompletności lub przekazania lub przechowywania niezgodnie z ustawą informacji gospodarczych mających status informacji aktualnych. Co do zasady biura informacji gospodarczej przewidują możliwość wniesienia sprzeciwu zarówno pisemnie jaki i za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dla skuteczności sprzeciwu nie wystarczy wskazanie, że nie zgadzamy się z wpisem. Na poparcie naszych twierdzeń bowiem konieczne jest przedłożenie odpowiednich dowodów np. potwierdzeń płatności, umów, wyroków sądowych, które mają za zadanie wykazać,
że m. in. dług został uregulowany lub nie istniał.
Co ważne, wniesienie sprzeciwu biuro informacji gospodarczych może wstrzymać ujawnianie informacji gospodarczych objętych sprzeciwem na okres do 30 dni, w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dotyczą one zobowiązania, które nie istnieje lub wygasło. W pozostałych przypadkach biuro może wstrzymać ujawnianie informacji gospodarczych objętych sprzeciwem na okres konieczny do rozpatrzenia sprzeciwu nie dłuższy niż 30 dni. Ponadto biuro może przedłużyć okres wstrzymania ujawniania informacji gospodarczych objętych sprzeciwem jedynie wówczas, gdy rozpatrzenie sprzeciwu wiąże się ze szczególnymi trudnościami i na okres, który łącznie nie przekracza 45 dni od dnia wstrzymania ujawniania informacji gospodarczej.
Rozstrzygnięcia
Po rozpatrzeniu sprzeciwu biuro podejmuje następujące decyzje:
- Dokonuje aktualizacji informacji gospodarczej, w szczególności w przypadku gdy dane są nieprawidłowe lub nieaktualne.
- Usuwa informacje gospodarczą w razie uznania, iż m. in. że zobowiązanie
nie istnieje lub wygasło. - Uznaje sprzeciw za bezzasadny i informuje dłużnika o tym, że ponowne wniesienie sprzeciwu w oparciu o te same okoliczności faktyczne i prawne może spowodować, że biuro pozostawić sprzeciw bez rozpatrzenia, nie zawiadamiając
o tym dłużnika.