Czy jest możliwe?
Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia brzmi abstrakcyjne. Ale czy w rzeczywistości taka sytuacja jest niemożliwa? W obliczu, obecnie dynamicznego rynku pracy taka sytuacja nie wydaje się nie możliwa. Wydaje się że taka sytuacja może się zdarzyć gdy dniem rozpoczęcia pracy jest inny dzień aniżeli ten, który jest dniem podpisania umowy o pracę. Jak zaś przestawia się taka sytuacja z punktu prawnego?
Aby dobrze zrozumieć powyżej przedstawioną sytuację, należy przedstawić sposoby rozwiązania umowy o pracę. Art. 30 Kodeksu pracy przewiduje, że umowa o pracę rozwiązuje się:
- Na mocy porozumienia.
- Przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem). W tym miejscu warto wspomnieć że okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości zatrudnienia i wynoszą:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy.
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
- Przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia).
- Z upływem czasu, na który była zawarta.
A zatem wracając do powyżej zadanego pytania, czy jest istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę prze przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia? Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi tak, co potwierdza również orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego. W sytuacji bowiem gdy Strony wyznaczą w umowie o pracę dzień pracy późniejszy niż data zawarcia umowy okres ten nie jest okresem zatrudnienia. A zatem strony nie wiąże stosunek pracy. Niemniej jednak strony mogą rozwiązać umowę o pracę na zasadach ogólnych (a więc zarówno porozumieniem, z wypowiedzeniem jak i bez), bowiem jak się podkreśla, taka możliwość nie jest uzależniona od powstania stosunku pracy.
Zastanawiać może również jaki będzie okres wypowiedzenia, w przypadku gdy do rozwiązania umowy dojdzie za wypowiedzeniem. Otóż w judykaturze przyjmuje się, że okres ten będzie wynosił 2 tygodnie (czyli okres przewidziany dla pracownika zatrudnionego krócej niż 6 miesięcy). Co jeśli natomiast okres kończy się po dniu rozpoczęcia zatrudnienia? W takiej sytuacji pracownik powinien stawić się w pracy i przepracować okres odpowiadający okresowi wypowiedzenia. W przypadku gdyby pracownik nie stawi się w pracy, pracodawca może mieć prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy.