Jak odzyskać pieniądze?

Większość przedsiębiorców spotyka się z sytuacjami nieterminowej zapłaty kwot wynikających z faktur. Problem ten jest w obrocie bardzo częsty, a przedsiębiorcy powinni być bardzo ostrożni w takich sytuacjach, aby skutecznie dochodzić swoich należności, w szczególności z uwagi na dość krótkie terminy przedawnienia. Te bowiem mogą znacznie utrudniać dochodzenia należności, w szczególności na drodze postępowania sądowego, a następnie egzekucyjnego.

Terminy przedawnienia

Kodeks cywilny wprowadza określone terminy przedawnienia, a inaczej ujmując terminy na dochodzenie roszczenia za pośrednictwem dostępnych środków prawnych. Podstawowy termin przedawnienia wynosi 6 lat (do noweli z 2018 r. wynosił 10 lat). W przypadku świadczeń okresowych, a więc takich, które dłużnik zobowiązany jest spłacać periodycznie, okres przedawnienia wynosi 3 lata.

Wobec powyżej przedstawionych terminów przedawnienia istnieje wiele wyjątków uregulowanych zarówno w Kodeksie cywilnym jak i winnych aktach prawnych. Jednym z takich wyjątków jest termin przedawnienia roszczeń z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, który wynosi 2 lata. Tak jak w przypadku powyżej przedstawionych terminów przedawnienia, jego koniec zawsze będzie przypadał na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Dochodzenie należności

A zatem, każdy przedsiębiorcy powinien zwracać dużą uwagę na 2 letni termin przedawnienia faktuy z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Jego upływ bowiem znacznie utrudni dochodzenie należności. Przedawnienie takiego roszczenia nie powoduje, że wygasa, lecz przekształca się w tzw. roszczenie naturalne, To powoduje zaś brak możliwości jego egzekucji pod przymusem państwowym (a tj. na drodze postępowania sądowego oraz egzekucyjnego). Pozwany bowiem będzie miał prawo w trakcie procesu wnieść zarzut przedawnienia co spowoduje oddalenie powództwa i narazi nas na koszty postępowania. W takiej sytuacji przedsiębiorca może dochodzić należności wyłącznie na drodze polubownej (np. poprzez kierowanie do dłużnika wezwań do zapłaty) i liczyć na dobrowolną spłatę zadłużenia, co w rzeczywistości jest bardzo rzadko spotykaną sytuacją.

Co zatem zrobić, aby skutecznie dochodzić należności? Przede wszystkim po upływie terminu zapłaty faktury, powinniśmy wezwać dłużnika do zapłaty. Co ważne samo skierowanie wezwania do zapłaty nie powoduje, że przerwanie biegu przedawnienia. Niemniej jednak może spowodować, że dłużnik zapłaci jakąkolwiek kwotę na rzecz przedsiębiorcy, bądź uzna zadłużenie i zobowiąże się do zapłaty. Takie zachowanie dłużnika spowoduje przerwanie biegu przedawnienia. Oznacza to, iż dotychczasowy bieg przedawnienia zostaje zniesiony i od momentu dokonania wyżej wskazanych czynności biegnie od nowa.

W przypadku zaś zbliżającego się terminu przedawnienia, przedsiębiorca powinien złożyć pozew do sądu, tak aby uzyskać orzeczenie sądowe, które będzie uprawniać go do dochodzenia należności na drodze postępowania egzekucyjnego.