Bezpłatny wzór pozwu i garść praktycznych porad

W jednym z ostatnich wpisów opisywałem jak dokonać wypowiedzenia pożyczki. Teraz czas na garść praktycznych porad o tym jak napisać pozew o zwrot pożyczki. Przypominam tylko, że w naszym przykładzie Pani Gosia nie może odzyskać swojej pożyczki i musi wnieść sprawę do sądu. O czym należy pamiętać składając pozew i z czym możemy się zetknąć w trakcie procesu sądowego? Nie lubisz czytać? Obejrzyj WIDEO!!

Pani Gosia, pomimo swoich próśb, nadal nie odzyskała swoich pieniędzy. Gołym okiem widać, że sytuacja finansowa jej koleżanki uległa wyraźnemu polepszeniu. Ta kupiła sobie nawet nowy samochód, a nadal nie chce oddać pożyczonych pieniędzy. Tłumaczy że nie ma. Pani Gosia powinna skierować sprawę do sądu. Żeby to zrobić trzeba napisać pozew. Pozew o zwrot pożyczki do 20.000 zł składamy na specjalnym formularzu. Przed jego wypełnieniem należy dokładnie zapoznać się z objaśnieniami. Błędnie wypełniony lub niekompletny pozew spowoduje wydłużenie postępowania nawet o kilka tygodni. Wzór przykładowo wypełnionego pozwu o zwrot pożyczki znajdziecie w tym linku.

Bardzo ważne aby podać dokładne dane adresowe zarówno swoje jak i dłużnika. W odpowiednim miejscu musimy napisać uzasadnienie. Opisujemy tam całą historię związaną z naszą pożyczką. Kiedy i komu jej udzieliliśmy, jaka to była kwota, jakie były dodatkowe ustalenia i tym podobne. Należy również napisać że zgodnie z prawem dokonaliśmy wypowiedzenia umowy pożyczki. W odpowiednich rubrykach należy wymienić dowody. W tej sprawie przede wszystkim będzie to umowa pożyczki. Jeśli nie mamy jej piśmie to powinniśmy podać wszelkie inne źródła z których będzie wynikał fakt jej udzielenia. Może to być wiadomość e-mail, sms, plik komputerowy, dźwięk, grafika. Ważną zasadą w procesie jest to że już na samym początku, czyli przy składaniu pozwu, należy podać wszystkie dowody którymi dysponujemy.

Pozew oczywiście należy opłacić. W naszej sprawie, gdzie wartość pożyczki to 3000 zł opłata od pozwu wynosi 100 zł. Można ją wpłacić w kasie sądu albo przelać na jego rachunek bankowy. Potwierdzenie zapłaty trzeba koniecznie dołączyć do pozwu. Należy pamiętać, że do sądu składamy 2 kopie pozwu z załącznikami. Jedną kopie należy zachować dla siebie. Z czystej wygody pozew najlepiej złożyć do sądu w którego okręgu którego mamy miejsce zamieszkania. Jest też możliwość złożenia pozwu do sądu w którego okręgu mieszka nasz dłużnik, jednak czasami może to być odległa miejscowość.

Kompletny i opłacony pozew zainicjuje proces sądowy, który w zależności od podejmowanych czynności może mieć różny przebieg. O tym jak poprowadzić sprawę przed sądem opowiem w kolejnym wpisie.