Postanowienie zabezpieczające
Jak dobrze wiadomo postępowania przed sądami powszechnymi są długotrwałe, w szczególności te z zakresu prawa rodzinnego, jak sprawy o alimenty czy rozwód. Z tego względu wiele osób zastanawia się czy istnieją prawne rozwiązania umożliwiające przyznanie dziecku alimentów na czas postępowania sądowego. Rozwiązaniem tego problemu jest wydanie przez sąd postanowienia zabezpieczającego. Dzięki tej instytucji prawa procesowego, na czas trwania procesu zostaje zabezpieczony przede wszystkim interes i dobro dziecka.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów
Aby uzyskać zabezpieczenia alimentów czy kontaktów koniecznym jest złożenie wniosku, we właściwym sądzie. Co do zasady taki wniosek jest kierowany wraz z pismem inicjującym postanowieniem, czyli pozwem. Wniosek taki może zostać również złożony ustnie podczas rozprawy. Warto również pamiętać, że wniosek o zabezpieczenie alimentów nie podlega opłacie
Co powinien zawierać taki wniosek? Przede wszystkim należy uprawdopodobnić istnienie roszczenia. Rozumie się przez to wykazanie usprawiedliwionych potrzeb dziecka A zatem osoba dochodząca alimentów winna z jednej strony wykazać wydatki dziecka, a z drugiej strony możliwości dochodowe oraz majątkowe drugiego rodzica. We wniosku należy również wskazać kwotę jaka winna zostać wyrzeczona tytułem zabezpieczenia alimentów. Kwota zabezpieczenia nie może być wyższa niż dochodzone alimenty w postępowaniu. W praktyce podaje się kwotę niższą np. o ok. 10%.
Rozstrzygnięcie i konsekwencję
Na skutek złożonego wniosku, Sąd może wydać postanowienie o zabezpieczeniu alimentów lub o oddalenie wniosku. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, Sąd tytułem zabezpieczenia alimentów może zobowiązać obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. Postanowienie takie jest natychmiastowo wykonalne. Oznacza to, że zobowiązany od dnia jego wydania winien uiszczać kwoty orzeczone tytułem alimentów oraz, iż z egzekucją należności nie trzeba czekać do czasu uprawomocnienia się orzeczenia.
Na takie postanowienie Stronom przysługuje zażalenie. Niemniej jednak warto pamiętać, że w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o uzasadnienia postanowienia, w terminie 7 dni od dnia jego ogłoszenia lub doręczenia. Po doręczeniu postanowienia z uzasadnieniem Strony mogą wnieść zażalenie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia wraz z uzasadnieniem.